Zřícenina hradu Lanšperk

Hrad Lanšperk byl založen asi v polovině 13. století za posledních Přemyslovců v rámci kolonizace řídce osídleného pohraničního pralesa východních Čech, který byl královským majetkem. Založil jej buď Vilém z Drnholce nebo některý z jeho synů, kterými byli Heřman a Oldřich.[1] Brzy po založení přešel hrad do královského majetku a stal se správním centrem rozsáhlého panství. První písemná zmínka o Lanšperku je z roku 1285, kdy jej král Václav II. daroval Závišovi z Falkenštejna. V letech 1292 a 1304 král panství na základě dvou donačních listin daroval nově založenému cisterciáckému klášteru na Zbraslavi. Následkem tohoto aktu na hradě vzniklo a krátce existovalo proboštství, prvně připomínané k roku 1314, které na tomto vzdáleném klášterním panství vykonávalo správní funkci.[2] Během první poloviny 14. století dávali zbraslavští cisterciáci lanšperské panství opakovaně do zástavy a v roce 1358 jej směnou za statky v okolí Prahy převedli na litomyšlské biskupství, které tehdy spravoval Jan ze Středy. Mezi lety 1360 a 1363 zmiňují prameny lanšperského hejtmana Smila z Brandýsa, držitele nedalekých Libchav.

V počátcích husitského hnutí měl hrad i panství v zástavě Jan ze Smilkova a na Kostelci a po něm katolický šlechtic Václav z Dubé, který na hradě vydržoval posádku, věrnou králi Zikmundovi. Roku 1425 hrad dobyli sirotci a svěřili jej do správy Janovi Městeckému z Opočna; tomu se podařilo získat i zástavní právo k hradu. Jan Městecký se ale zanedlouho od husitů odklonil a přešel do tábora krále Zikmunda. Sirotci proto hrad v roce 1429 pod vedením táborského hejtmana Jakuba Kroměšína z Březovic opět dobyli a svěřili jej do správy Janu Šárovcovi. Zástavní právo nicméně nadále zůstalo Janovi Městeckému (v roce 1430 opět přestoupil k husitům), avšak 1432 jej převedl na Jana z Jenštejna, synovce stejnojmenného pražského arcibiskupa. Po r. 1437 disponoval zástavou Janův syn Pavel z Jenštejna, po něm pak Bohuše z Kosině. V roce 1451 nabyl zástavní právo k Lanšperku a část lanšperského panství Zdeněk Kostka z Postupic, který jej později sjednotil s druhou částí panství s městem Lanškrounem, jež měl od roku 1436 v zástavě jeho otec Vilém.


Lanšperk

Dříve samostatná obec se stala součástí obce Dolní Dobrouč v roce 1976. Před sloučení s obcí Dolní Dobrouč patřila k Lanšperku také osada Václavov, která se připojila k Ústí nad Orlicí. 

Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Lanšperku

Novogotická kaple Nanebevzetí Panny Marie byla postavena v letech 1897 – 1898, aby místní obyvatelé již nemuseli za nepříznivého počasí chodit na bohoslužby do farního kostela v sousední Dolní Dobrouči. Stavební materiál a část financí zajistila sama lanšperská obec, velký obnos poskytl kníže Jan II. Lichtenštejnský, majitel lanškrounského velkostatku, na jehož pozemku byla kaple vystavěna. Nelze opomenout dar císaře a také mnoha dobrodinců.

Kaple byla postavena na vrcholu sypané bašty podhradí hradu Lanšperk (hrad byl opuštěn v 17. stol.). Její podobu navrhl architekt knížete Jana II. Lichtenštejnského Svatopluk rytíř z Neumannů. V pondělí 18. července 1898 byla kaple slavnostně vysvěcena královéhradeckým biskupem Eduardem Janem Nepomukem Brynychem. Majitelem a patronem nové kaple byla obec Lanšperk, po správním sloučení v roce 1976 obec Dolní Dobrouč. V kapli jsou uloženy ostatky svatého Bonifáce a svatého Donáta. Na konci roku 1898 byla před kaplí vysazena lipová alej na počest císaře Františka Josefa I. a v roce 1903 byl založen občanský hřbitov pod severním svahem kaple. V letech 1993 a 1995 byla kaple bohužel vykradena. 

Ke 100. výročí vysvěcení svatostánku, v roce 1998, byla kaple opravena a vyzdobena novými obrazy Křížové cesty, které zobrazují poslední cestu Ježíše Krista ve 14 zastaveních, autorem tohoto moderního ztvárnění je výtvarník Adolf Lachman. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky